Letošní výstava drahých kamenů bude doplněna i o tematickou přednášku, která se uskuteční v úterý 18. června od 17 hodin. Na téma „Lom Bezděčín“ přijede pohovořit pan Libor Slovák z Turnova. Jako sběratel achátů zná tuto melafyrovou lokalitu detailně již od roku 1983 a dokumentuje zde jak nálezy achátů, nerostů a hornin, tak těžbu. Průběžně se zajímal o pozoruhodné detailní geologické výzkumy ložiska a také mnohem širšího regionu zaměřené hlavně na permokarbonský vulkanismus.
K lokalitě vlastní rozsáhlou fotodokumentaci, jež nebyla sdílena na internetu. Vlastní unikátní a komplexní obrazový materiál k jednotlivým dílčím tématům. Bez nadsázky uvádí: „Vím, že materiál na takto pojatou přednášku může člověk nashromáždit jen jednou za život. Ať už je to kvůli dlouhému, 41 let trvajícím sběru dat a poznatků, nebo díky určitým příhodným podmínkám, jež jsem měl, nebo díky tomu, že lom Bezděčín je prostě má srdcovka.“
Budou tedy potěšeni předně zájemci o geologii ložiska a těžební technologii, včetně provádění clonových odstřelů a jejich rizik. Nebude opomenuta ani jedinečná úloha československých bagrů od firmy UNEX a vozidel či motorů firem Tatra a LIAZ v těžebním průmyslu a ve stavebnictví. To, že každá lokalita má svá specifika, se přesvědčíme při seznámeni i s dalšími 5 – ti činnými lomy na melafyr v SV Čechách. Jsou hlavní příčinou prasklin v achátech trhací práce v lomu? Jak pracuje kuželový drtič kamene? Kde se vyráběl lanový bagr UB 162? Proč polští lomaři těží svůj melafyr přímo dech vyrážejícím tempem? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se dozvíte právě na této přednášce…
Vstupné je dobrovolné.