NEJCENNĚJŠÍ ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY A JEJICH HISTORICKÁ HODNOTA – Pomocí rozboru kovu či skloviny je možné stanovit původ materiálu a technologii jeho zpracování. Výzdoba a nálezové okolnosti předmětů umožňuje jejich dataci, údaje o jejich výrobci a osobě, která si cenný předmět mohla pořídit.
KRONIKÁŘ KOSMAS A JEHO „KRONIKA ČECHŮ“ – Obecně známý autor nejstarší kroniky o dění v českém knížectví shromáždil zajímavé údaje o dění z minulosti a z doby svého života. Kronika obsahuje vedle cenných informací i nepřesnosti a omyly, zprávy o přírodních jevech a výjimečně i události z okolních zemí, pokud se týkaly českého knížectví. Autor byl církevním hodnostářem a zřetelně a programově stranil knížatům, které církev podporovala.
JEZUITSKÝ ŘÁD V ČECHÁCH – V 16. století reagovala katolická církev na vznik nekatolických církví (Luteráni, Kalvinisté, Zwingliáni atd.) snahami o posílení svého vlivu. Kromě Tridentského koncilu, který měl řešit, jak znovu získat dřívější postavení, vznikl z individuálního podnětu Ignáce z Loyoly řád Tovaryšstva Ježíšova – Jezuité. V Čechách se zpočátku proslavili vynikajícím školstvím, které bylo zdarma otevřeno všem bez jakéhokoli rozdílu. Postupně si vychovávali své stoupence a tím prosazovali katolictví ve všech vrstvách společnosti a státní správě. Důvodem zrušení řádu bylo jejich mocenské chování a důsledky nežádoucích zásahů do politického a hospodářského dění evropských zemí.