Ve výstavní síni Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou p. o. se od neděle 16. června uskuteční již dvacátý osmý ročník tradiční letní výstavy „Drahé kameny a minerály“, tentokrát zaměřený na acháty z celého světa s přihlédnutím na regionální lokality. Ústředním exponátem přehlídky úspěchů místních kamenářů a jejich hostů bude velký historický model zříceniny hradu Trosky zhotovený z drahých kamenů. Móda výroby těchto zajímavých skulptur byla v našem kraji rozšířena především v první polovině 20. století a její tvorbě se věnovalo hned několik tvůrců. Uveďme alespoň dvě jména – pan Ouhrabka z Kozákova a pan Plšek z Lomnice nad Popelkou.
Kurátorem a zároveň garantem akce je opět zdejší lomnický sběratel a kamenář Ladislav Krotil, který přislíbil zajímavou skladbu jak vystavovatelů, tak zcela mimořádných exponátů ze soukromých sbírek. Kromě hlavního organizátora se konkrétně jedná o Manfreda Lindnera, Miroslava Zemana, Roberta Krotila, Luboše Hromádka, Vladimíra Kmínka, Josefa Čapka, Alexe Medikuse, Zenona Pudlovského, Antonína Šanovce, Jiřího Boudného a rodinu Holubových.
Podobně jako v jiných letech kamenářskou přehlídku zpestří samostatná výstava nazvaná „Jako z volné přírody, ale přesto ze ZOO“– velkoformátových barevných snímků fotografa a pracovníka brněnské ZOO Jana Hrdličky. Její název vznikl na základě fotografií, které vypadají jako by byly foceny přímo v pralese, na louce či savaně. Všechny ovšem vznikly v různých zoologických zahradách Evropy. Není na nich vidět žádné oplocení, někdy máte pocit, že se nacházíte v džungli, kde najednou zahlédnete třeba tygra nebo žábu, mravence apod.
Autor sám o sobě napsal: „Jmenuji se Jan Hrdlička a jsu z Brna. Od mala mám rád přírodu a zvířata, proto jsem začal navštěvovat Stanici mladých přírodovědců ZOO Brno. A později se toto prostředí stalo také mým zaměstnáním. S tímto souvisí i moje začátky focení, které sahají někdy do období první třídy, kdy jsem dostal první fotoaparát. Ovšem opravdové začátky s focením se datují zhruba od roku 1993 s první zrcadlovkou. To byla ještě doba kinofilmová, později jsem přešel k digitální zrcadlovce a tato éra trvá dodnes.
Proto není překvapením, jaké náměty převážně fotím. Především to jsou zvířata v zoologických zahradách v naší republice a v Evropě, ale také rostliny a různá zákoutí s potůčky apod. Z volné přírody převážně motýli a vážky, i když u nich mi nejde tolik o názvy, ale jsou to záběry pro krásu.
Ještě je jeden okruh, který se vymyká výše uvedenému, a to jsou parní lokomotivy. Nejvíce však fotím kočkovité šelmy, především tygry.“
Tyto souběžně probíhající výstavy můžete zhlédnout až do 1. září. Pro zájemce bude v rámci prezentace připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, ale i odborné kamenářské literatury, pohledů atd. Návštěvníky jistě potěší i promítání instruktážních filmů o těžbě a zpracování achátů a jaspisů pro sběratelské účely.