LOMNICKÉ HUDEBNÍ NEBE I. A II
Přednáška Jana K. Čeliše rozdělená do dvou částí.
V prvním večeru (4. dubna 2018 od 17 hodin) budou ve středu pozornosti lomnická hudební tělesa: Pěvecký sbor Bořivoj, Collegium musicum Český ráj, dětský folklórní soubor Špalíček, Podkrkonošský symfonický orchestr Jiřího Matlase, KSOKrM a nejvýznamnější každoročně pravidelně opakovaná hudební událost, festival Lomnické kulturní léto. Druhý večer (18. dubna 2018 od 17 hodin) se bude věnovat osobnostem lomnického hudebního nebe: jsou jimi sopranistka Marie Fajtová, houslisté Jaroslav Šonský, Ivan Ženatý, bratři Jiří Zahradník a Zdeněk Zahradník a hudebník, skladatel a organizátor hudebního života Jaroslav Krček. Projekt má být poctou právě jim.
Je skoro neuvěřitelné, jak výjimečnou koncentrací mimořádných osobností v oblasti vážné hudby a s tím také související řadou hudebních těles i mimořádných události hudebního života oplývá kulturní historie tak malého podkrkonošského městečka, jakým je Lomnice nad Popelkou. Sám jsem měl to štěstí, že jsem mohl být mnohému z toho nablízku, ať to již byla účast na aktivitách některých souborů a s ní související zážitky, tedy slavnostní pocity na jevišti a koncentrace při nahrávání hudebních nosičů, možnost se s některými osobnostmi setkat či přítomnost posluchače a v poslední době i fotografa na řadě zdejších koncertů.
Se svým obdivem k fenoménu, který jsem esejisticky už před časem nazval lomnické hudební nebe, bych se nyní rád podělil s těmi, kdo v tomto prostředí žijí a jimž je vlastní. „Být u toho“ jsem považoval vždy za důležité, a sdílení těchto příběhů s ostatními bylo základní motivací projektu, rozvrženého v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou do dvou večerů. Právě muzeum pak disponuje množstvím materiálů, o něž jsem se mohl opřít a zpracovat pro zájemce (i pro sebe) portréty nejznámějšího pěveckého spolku či orchestrálních sdružení, které v Lomnici nad Popelkou působily, a také významných osobností, které mají na této kvalitě kulturního života zásluhy. Dospěl jsem k pro mě překvapivým závěrům, především ke zcela mimořádné skutečnosti, že orchestry a komorní soubory, které v Lomnici působily či působí, jsou východiskem dlouhé kontinuální historie, totiž sta let orchestrálního hraní v Podkrkonoší.
Jan K. Čeliš (nar. 1949 v Jičíně), vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, působil jako středoškolský profesor (Lepařovo gymnázium v Jičíně, Gymnázium Ivana Olbrachta v Semilech, EOS „Romain Rolland“ v Drážďanech). Celý život se zabýval hudbou, výtvarným uměním, kulturou a krajinou, po Listopadu intenzivněji kulturou regionální (dvakrát byl dramaturgem festivalu Jičín – město pohádky, zastupitel a předseda kulturní komise v Jičíně aj.). Od osmdesátých let publikoval v katalozích a autorských strojopisných knihách a vystupoval na konferencích. Je hudebníkem, v posledním čtvrtstoletí hraje či hrál v několika souborech (Malá Muzika, Fidle, KSOKrM, Podkrkonošský symfonický orchestr, Jakub Kazda a přátelé aj.). Je editorem pražské společnosti České doteky hudby, fotografuje kulturní události a píše řadu příspěvků na své webové stránky „jan-k-celis.webnode.cz“.
Jan K. Čeliš